Through the Bone and Marrow

Laura Hellsten - Through the Bone and Marrow - Re-examining Theological Encounters with Dance in Medieval Europe (köp)

This book is a conversation starter. The author is re-imagining the theological landscape of historical practices of dance in order to open up a space where further explorations can be made. This is done in a two step manner. First, the book uncovers the restrictions of earlier research on the topic of dance in and around churches. In the second step, Hellsten suggests a practice for how historical sources can be imagined in a new frame. Opening up a new field of previously neglected and much needed historical studies on Dance in the Christian churches of the Latin West this study aims at questioning old paradigms and opening new vistas rather than reinterpreting concrete liturgical manuscripts or scrutinizing all the details of the historical sources presented.
Laura Hellsten is a post-doctoral fellow in Systematic Theology at Åbo Akademi University. In her current research she works as an ethicist ethno-graphically participating in a trans-disciplinary research group studying the functions of cells. She also leads a project which brings together artists and researchers around the theme of science communication. She has further published articles around current and historical practices of dance in Western Christian Theological traditions.
 

approx. 450 p., 16 b/w ill. + 34 colour ill., 156 x 234 mm
ISBN: 978-2-503-59496-5
Languages: English
PaperbackPaperback
The publication is in production.The publication is in production. (06/2021)
Retail price: approx. EUR 75,00 excl. tax

One thought on “Through the Bone and Marrow

 1. Dans är inget kristna i historien hållit på med – eller?
  Laura Hellsten grävde och hittade både spår av dans i den medeltida kyrkan och forskare som förnekade dess existens.
  TEXT: EMELIE WIKBLAD
  FOTO: KAVILO PHOTOGRAPHY

  Den farliga dansen

  Vad är så farligt med dans?
  – När du går in i dansen så är du i kontakt med din allra djupaste längtan.
  I dansens kärna är orden borta, det är bara du och din kropp. Och den är synlig inför andra. Från den platsen flödar bönen, i teologisk tradition.
  I vissa traditioner sägs att den helige Ande kan tala till människan genom bönen. Laura Hellsten säger att den plats
  inom sig som en dansare behöver lära känna också är den plats där Gud och människan kan mötas. Den är sårbar men kraftfull, där kan kreativitet blomstra, den är en källa till förnyelse.
  I världshistorien har dans och andra former av konst brutit normer och strukturer, medverkat till revolutioner.
  – Det här ser man i de förbud som genom historien funnits kring dans. Det är ofta just det som maktstrukturer eller auktoriteter haft problem med: rädslan för det okända och oförklarliga och potentiellt förvandlande.
  Dessutom finns här en koppling till sexualiteten, som också i teologisk tradition talats om som problematisk eller ”söndrig”.

  från: KP2022Webb.pdf
  https://www.kyrkpressen.fi/fileupl/KP2022Webb.pdf

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.